Fish Oil

Balık Yağı İçeren Limon Aromalı Sıvı Takviye Edici Gıda

200 ml Şurup

4-10 yaş arası çocuklar için günde 2,5 ml yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir.

Yetişkinler sabah akşam 5 ml olmak üzere günde 10 ml yemeklerle birlikte alınması tavsiye edilir.

Kapağı açıldıktan sonra buzdolabında saklayınız ve tercihen 60-90 gün içerisinde tüketiniz.

Her 5 ml’de;

Toplam Omega-3 Yağ Asitleri

EPA

DHA

Diğer Omega-3’ler

1600 mg

800 mg

500 mg

300 mg

1600 mg Omega-3

Üstün tat ödüllüdür.

Maksimum tazelik için Norveç’te şişelenmiştir.

Ağır metallerden arındırılmış Norveç balık yağıdır.

A ve D vitamini içermez. Yaz-Kış kullanıma uygundur.

Gluten ve süt ürünleri gibi potansiyel alerjenler içermez. Renklendirici, yapay aroma, tatlandırıcı ve koruyucu kullanılmamıştır.

499,90 TL

K.D.V. Dahil
BALIK YAĞLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?
NEDEN CARLSON BALIK YAĞLARI?
SIKÇA SORULAN SORULAR

BALIK YAĞLARI NEDEN ÖNEMLİDİR?

Bilim adamları, insanları daha fazla balık tüketmesi konusunda teşvik etmektedir. Balık, çoklu doyamamış (polyunsaturated) Omega-3 EPA ve DHA’nın ana kaynağıdır.

Kardiyovasküler Sağlık

  • EPA & DHA; Kalbin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.*

  • EPA & DHA; Kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcı olur.*

Beyin ve Sinir Sistemi Sağlığı

  • DHA; Beynin ve sinir sisteminin normal gelişimine yardımcı olur.*

Göz Sağlığı

  • DHA; Göz sisteminin gelişimine yardımcı olur.*

Gebelik

  • DHA; Anne tarafından alınması fetusun ve emzirilen bebeklerin normal beyin ve göz gelişimlerine katkıda bulunur.*

*Türk Gıda Kodeksi Beslenme ve Sağlık Beyanları Yönetmeliği, Beslenme Beyanları ve Beyan Koşulları.

NEDEN CARLSON BALIK YAĞLARINI SEÇMELİYİZ?

1965 yılında John ve Susan CARLSON, bilimsel yöntemlerle desteklenen yüksek kalitede besin takviyeleri sağlamak misyonu ile J.R. Carlson Laboratories’i kurdu. Bundan 50 yıl sonra günümüzde, Carlson®’un yeni nesli aynı yüksek standartları halen sürdürmektedir. Her Carlson® ürünü, bilimsel araştırmaları dikkate alan formülasyonu ve istisnai müşteri hizmetleri ile desteklenmektedir. Carlson® kalite ve müşteri memnuniyetine çok önem vermektedir.

Eğer bu yeterli değilse …

Carlson Balık Yağları; Taze, Etkin ve Saflık Garantilidir.

Her Carlson Balık Yağı Etiketindeki Kalite Göstergesi

Freshness & Potency and Purity Guaranteed

Carlson ürünlerinin tazeliği, etkinliği ve saflığı Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi (FDA) tarafından onaylı bağımsız laboratuvarlarda, AOAC uluslararası protokolleri uygulanarak düzenli aralıklarda test edilmektedir, sonuç olarak ise bu ürünün taze, tümüyle etkin ve saptanabilir miktarlarda cıva, kadmiyum, kurşun, PCB’ler ve diğer 28 adet bulaşan içermediği saptanmıştır.

5 Yıldızlı Kalite

The International Fish Oil Standards (Uluslararası Balık Yağı Standartları Programı)

Uluslararası Balık Yağı Standartları Programı özellikle balık yağı takviyeleri için üçüncü şahış test ve sertifikasyon programıdır. Bu gönüllü program balık yağlarının saflık, etkinlik ve tazeliğini test eder. Carlson® yaklaşık 28 balık yağı ürününde 5 yıldızlı kalite onayı almıştır.

Deniz Dostu Sertifikası

Friend of the Sea

Deniz Dostu Organizasyonu, tüm dünyada denizlerdeki habitatın korunmasını amaçlayan, kar amacı gütmeyen sivil toplum örgütüdür. Özellikle sıkı kuralları ve prosedürleri ile bilinmektedir. Deniz Dostu Organizasyonu uluslararası sertifikasyon projesine liderlik yapmaktadır. Carlson®’un tüm tedarikçileri Deniz Dostu Sertifikası’na sahiptir.

Maksimum Tazelik için Norveç’te Şişelenmiştir

Carlson® Norveç’teki balık yağı işleme tesislerini düzenli olarak ziyaret etmektedir ve denizden rafa kadar olan süreci yakından yönetmektedir. Geleneksel ve sürdürülebilir yöntemleri kullanarak sadece yüksek kaliteli, derin ve soğuk su balıklarını kaynak edinmiştir. Balık yağlarımız daha sonra saflaştırma için yüksek önemde tanzim edilmiş Norveç tesislerine taşınmaktadır. Sıvı balık yağlarımız tamamen doğal E vitamini eklenerek şişelenir. Oksidasyonu önlemek ve uzun süreli tazeliği sağlamak için kapakları nitrojen ile mühürlenir. Daha sonra ürünler FDA onaylı bağımsız laboratuvarlarda tazelik, etkinlik ve saflık testleri için ABD’ye sevk edilir.

Üstün Tat

International Taste & Quality Institute (Uluslararası Tad & Kalite Enstitüsü)

Yüksek kaliteli sıvı balık yağlarımızın tüm aromaları Uluslararası Tat & Kalite Enstitüsündeki ünlü şefler ve gurmeler tarafından Üstün Tat Ödülü (Superior Taste Awards) ile onurlandırılmıştır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Omega-3 yağ asitleri somon, uskumru, sardalya gibi yağ bakımından zengin balıklarda ve bazı bitkisel yağlarda bulunan bir tip yağdır. İyi yağlar ailesindendir ve çoklu doymamış yağ asitleri (PUFAs) olarak bilinir. Sağlığımız açısından günlük beslenmede gereklidir. En etkili Omega-3 yağ asiti EPA ve DHA’dır.

Günlük beslenmemizde doymuş yağ bakımından yüksek et ürünleri fazla iken, doymamış yağ Omega-3 bakımından yüksek deniz ürünleri az tercih edilmektedir. Sonuç olarak ortalama besin tüketimi EPA ve DHA bakımından yetersizdir. Özellikle vejateryan diyeti takip edenlerin EPA ve DHA seviyeleri daha düşüktür. Çünkü bitkisel yağlar, EPA ve DHA bakımından yetersiz ALA içermektedir.

Keten ve soya fasülyesi besinleri mükemmel ALA kaynaklarıdır. DHA ve EPA balık yağından elde edilebildiği gibi, ALA tüketilmesi halinde vücudumuz az miktarda DHA ve EPA oluşturabilmektedir. Balık yağı tüketenler ise ekstra bir dönüşüm olmadan direk EPA ve DHA yağ asitlerine ulaşabilmektedir.

Vücudumuz ALA’yı EPA ve DHA’ya dönüştürmekle birlikte, bu dönüşümün etkinliği çok düşüktür. Genellikle optimum fonksiyonlarımız için gerekli olan Omega-3 karşılanmamaktadır. Bu nedenle Omega-3 yağ asitleri “esansiyel” yani beslenmemizde gerekli yağ asitleri olarak adlandırılmaktadır.

Amerikan Kalp Cemiyeti (The American Heart Association)’ne göre:

“Kardiyoprotektif (kalbi koruyan) faydayı sağlamak için her hafta en az 2 porsiyon balık tütekilmesi tavsiye edilir.” AHA Dietary Guidelines. Kraus and other Ciirculation 2000; 102: 2284

2 porsiyon somon balığı, EPA ve DHA’nın her birinden yaklaşık olarak 500 mg içermektedir. Ayrıca Omega-3 yağ asitleri sardalya, ançüez ve uskumru gibi yağlı balıklarda doğal olarak bulunmaktadır. Günlük diyetlerinde balık tüketemeyen bireyler için balık yağı takviyeleri iyi bir seçenek olabilir.

Balık yağlarında 3 farklı form mevcuttur.

Doğal Trigliserit (TG): Balıklarda, doğal olarak EPA ve DHA Omega – 3 yağ asitleri Trigliserit Ester (TG) formunda bulunur. Doğal TG balık yağları genellikle her 1.000 mg balık yağında EPA ve DHA birlikte olarak %30 potansiyelle 300 mg’dan fazla bulunmaz. Bununla birlikte bazı doğal TG balıkyağları %10-20 oranında (EPA ve DHA birlikte) düşük miktarda bulunur. Doğal TG formları piyasadaki en yaygın balık yağı formudur. Bir çok müşteri doğal TG formunu Etil Ester (EE) ve Yeniden Esterleştirilmiş Trigiliserit (rTG) formuna oranla daha çok tercih eder.

Etil Ester (EE): Balık yağındaki EPA ve DHA oranları ve konsantrasyonları doğal TG formlarında değiştirilememektedir. EPA ve DHA birlikte oranının %30 üzerine çıkarmak için, gliserol omurgasına bağlanmış üç yağ asiti kaldırılır. Bunun neticesinde üç serbest formda yağ asiti ortaya çıkar. Bunlardan biri genellikle isteğe göre EPA veya DHA’dır. EPA ve DHA, oksidasyon ve sıcaklık ile kolay hasar görebilen serbest yağ asitleridir. Etil Ester formunda ise diğer sebest yağ asitleri emsallerine oranla daha dayanıklıdır.

Re-Esterife Trigliserit (rTG): Yeniden Esterleştirilmiş Trigliserit (rTG) formu, Etil Ester’in bağlı olduğu etanol grubundan kurtulduğunda oluşturulur ve bir kez daha gliserol omurgasına bağlanır. Böylelikle rTG benzeri EE formlarıyla aynı potansiyeli ve yağ oranlarını korur.

Balık yağlarının 3 formu mevcut olmasına karşın, Carlson® balık yağları 4 kategoriye ayrılır.

  1. Konsantre edilmemiş %100 doğal Trigliseritler (TG)
  2. Konsantre edilmiş Etil Esterler (EE)
  3. Konsantre edilmiş yeniden esterleştirilmiş Trigliseritler (rTG)
  4. Her iki formun karışımı TG formu ve güçlü EE

Carlson® Fish Oil Şurup Trigliserit (TG) formdadır.
Carlson® Omega-3 Kapsül ise Etil Ester (EE) formdadır.

Hayır. TG, EE veya rTG balık yağı formlarından herhangi biri belirlenen uygun dozuyla aynı amacı elde edebilir ve optimal kan düzeyini koruyabilirsiniz. EPA ve DHA’nın kan hücrelerindeki konsantrasyonu %8 üzerinde olması sağlık açısından ideal oranlardır. Balık yağı Omega-3 takviyeleri yaşam biçimi takviyeleridir. Yani faydası için kan hücrelerindeki EPA ve DHA konsantrasyonunun %8’in üzerinde olması uzun dönem ile ilişkilidir. Her iki formdan da uygun dozla ideal konsantrasyon düzeyini yakalayabilirsiniz.

Farmasötik Sınıf ifadesi, balık yağlarının satışında pazarlama stratejisi olarak kullanılır. Bu ifade etiketlerde, yazılı ve görsel reklamlarda kaliteye bakmaksızın kullanılmaktadır. Balık yağlarının farmasötik sınıf olarak tanımlanmış bir standartı yoktur.

Distilasyon yağ karışımlarının ısıtılıp buhar yoğunlaşması ile ayrıştırılma işlemidir. Moleküler distilasyon ise düşük sıcaklık ve basıçta yağların ayrıştırılıp damıtılma işlemidir. Bu işlem her zaman zararlı kontaminantlardan ayrıştırma anlamına gelmez.

Moleküler distilasyon balık yağlarının hazırlanmasında kullanışlı bir işlemdir fakat bu metod tek başına kalite, saflık ve etkinlik garantisi vermez.

Evet. Moleküler distilasyon balık yağı ürünlerimizin saflaştırılma ve konsantrasyon aşamasında kullanılmaktadır.

Ürüne göre değişmekle birlikte Carlson® balık yağların Türkiye’deki formlarında; sardalya, ançüez, uskumru gibi çeşitli soğuk deniz balıkları kullanılmaktadır.

Karaciğer yağı, A ve D vitamini içermektedir. Balık yağı ise balık gövdesinden elde edildiği için A ve D vitamini bulundurmaz.

Evet. Carlson® balık yağları sürdürülebilir kaynaklardan elde edilir.

Hayır. Yemek yerken gelen geğirti normal bir tepki olsa da, balık kokusunun gelmesi insanı rahatsız eder. Dünyadaki en taze balık yağları bile eğer aromasız ise geğirtiye sebep olabilir. Aromalandırılmış yağlar, balık kokusunu bastırdığı için geğirti oranını düşürür.

Bu sorunun cevabını en iyi eczacınız veya doktorunuz verebilir. Bununla birlikte eğer doktorunuz balık tüketmenize izin veriyorsa, günlük normal dozda balık yağını da alabilirsiniz.

Yüksek dozlarda balık yağları kanın pıhtılaşma süresini uzatabildiği gibi genellikle EPA ve DHA’nın birlikte günlük 3.000 mg’ın üzerinde alındığında bu etki daha belirgin ortaya çıkar.

Türkiye’de satışa sunulan Carlson® balık yağları içerisinde Fish Oil Şurup 5 ml’de 1.600 mg Omega-3 değeri ile Omega-3 Kapsül ürünümüze göre daha fazla orana sahiptir. Omega-3 Kapsül 1.000 mg balık yağında 600 mg Omega-3 bulunmaktadır.